Καθορίστηκε , με κοινή υπουργική απόφαση, ο αριθμός εισακτέων στις Στρατιωτικές Σχολές των Ενόπλων Δυνάμεων (ΕΔ), η οποία δημοσιεύθηκε στην Εφημερίδα της Κυβέρνησης.

Αναλυτικά: Αριθμός εισακτέων

Ξεκίνησε η υποβολή των αιτήσεων για τις Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού. Όλοι οι υποψήφιοι από την 16-6-2020 πρέπει να υποβάλλουν αίτηση, ηλεκτρονικά ακολουθώντας τις σχετικές οδηγίες του Παραρτήματος Ε΄ της Προκήρυξης Διαγωνισμού. Μετά την ολοκλήρωση της υποβολής της ηλεκτρονικής αίτησης οφείλουν να υποβάλλουν σε οποιαδήποτε ΑΕΝ (Παράρτημα Γ΄) κανονικά και πλήρη τα δικαιολογητικά τους, προκειμένου να γίνει αποδεκτή η αίτησή τους.

Η προθεσμία υποβολής των δικαιολογητικών (που θα συνοδεύονται από το αποδεικτικό της αίτησης που υπέβαλαν ηλεκτρονικά στο ΥΝΑΝΠ), λήγει στις 16-7-2020 ημέρα Πέμπτη.

Μέχρι την Παρασκευή, 12/6, θα μπορούν να καταθέσουν τα απαραίτητα δικαιολογητικά οι ενδιαφερόμενοι για τις Σχολές Αξιωματικών ή/και Αστυφυλάκων, στο αστυνομικό τμήμα της περιοχής τους.

Μαζί με την αίτηση θα πρέπει να υποβάλουν:

Δύο (2) φωτογραφίες τύπου ταυτότητας (έγχρωμες διαστάσεων 3 χ 4 εκ.) το πίσω μέρος κάθε φωτογραφίας ν’ αναγράφεται το ονοματεπώνυμο του/ης υποψήφιου/ας ευκρινώς.

Φωτοαντίγραφο του δελτίου αστυνομικής ταυτότητάς τους. Σε περίπτωση που στοιχεία του δελτίου ταυτότητας έχουν μεταβληθεί, αυτά δηλώνονται με υπεύθυνη δήλωση.

Οι ομογενείς από τη Βόρειο Ήπειρο, την Κύπρο και την Τουρκία, υποβάλουν ευκρινές φωτοαντίγραφο του νόμιμου τίτλου παραμονής τους στην Ελλάδα.

Υπεύθυνη δήλωση ότι έχουν τα προσόντα υποψηφίων για τις Σχολές Αξιωματικών-Αστυφυλάκων.

ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ Η ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ